Šķirnes raksturojums


               Skaists, liels, spēcīgs, skaļš, mīlošs, pārgalvīgs, lojāls, sargājošs, vienmēr modrs. Šīs ir visas īpašības, kas padara Lielo Šveices ganu suni (turpmāk – LŠ) par tik valdzinošu un īpašu.

LŠ ir lielākais un vēsturiski arī pats vecākais no četrām Šveices ganu suņu šķirnēm. LŠ tiek uzskatīti par Romāņu mastifu pēctečiem, kas ievesti Šveices reģionā, aptuveni,  mūsu ēras sākumā. Iespējams, ka Lielie Šveices ganu suņi  ir devuši zināmu ieguldījumu arī sanbernāra šķirnes attīstības vēsturē. Brīdī, kad sanbernāri kļuva populāri, Lielais Šveices ganu suns pilnībā zaudēja savus piekritējus un gandrīz izzuda kā šķirne. Šķirni atkal no jauna atklāja suņu izstādē 1908.gadā Dr. Alberts Heims, autoritāte un nozīmīga personība Šveices ganu suņu attīstības vēsturē. Viņš sāka publicēt rakstus par šo šķirni un iedrošināja cilvēkus veidot audzēšanas programmas, lai atjaunotu šķirnes zudušo popularitāti. Iecere izdevās.  

LŠ dzimtene ir ganu un fermeru saimniecības Šveices Alpos. Suņa lielais augums pamatoti radījis iesauku ”nabagā vīra zirgs” („poor man’s horse”).  LŠ tika audzēti kā universāli fermas suņi, kas varēja apsargāt fermu, vilkt piena ratus uz tirgu un pārvadāt dažādas sīkas kravas. Viņu dabiskie instinkti lielā mērā ir tie, kas veido viņu personību un, diemžēl, arī dažas viņu uzvedības īpatnības.

Būdami sargsuņi, viņi instinktīvi var būt piesardzīgi, pat trauksmaini attiecībā uz jebkuru lietu vai ikvienu, kas nav pazīstams, tāpēc kucēniem ir nepieciešama intensīva socializācija. Šie lielie, spēcīgie suņi ir ieprogrammēti vilkšanai un, ja netiks apmācīti, nebūs noturami - par to nav šaubu!

Dzīvojot ģimenē ar LŠ, mūsu emocionālās izjūtas pārvēršas par gandrīz atkarību no mūsu suņu mīļajām un pat mīklainajām personībām. Mēs bieži smejamies par LŠ savdabīgo, taču tradicionālo uzvedību un reakciju uz sadzīves situācijām un suņi šķiet gandrīz kā cilvēki. Reizēm mēs LŠ tik ļoti humanizējam, ka aizmirstam par LŠ patieso darba suņa sirdi. Jāpatur prātā LŠ, kā universāla lauku suņa, vēsturiski ģenētiskās saknes, kas stingri ierakstītas šķirnes DNS. Šīs pazīmes var izpausties dažādas intensitātes pakāpēs. Daži LŠ ir piesardzīgāki, citi uzstājīgi un dažiem var būt, piemēram, ļoti liela medību tieksme. Neatkarīgi no šī visa, atbildība par suņa uzvedību sabiedrībā gulstas uz mums – LŠ īpašniekiem. Pat senatnē zemniekiem bija vajadzīgs suns, kas būtu pārliecināts, stabils un ērts sabiedrībā.

 

KĀDS LŠ SAIMNIEKS JŪS BŪSIET?

Lai gan LŠ ir īsti darba suņi, viņiem ir ļoti cieša mentālā saikne ar savu ģimeni. LŠ nav suņi, kuriem patīk pavadīt laiku ārā vieniem. Patiesībā viņiem nepatīk uzturēties vairāk kā 2 metru attālumā no jums, un esiet gatavi, ka viņi jums sekos visur. Ja vēlaties suni, kas pavadīs laiku viens ārā, iespējams, šī šķirne jums nav piemērota.

LŠ nav piemērots visiem, un neiesakām to cilvēkam, kurš kļūs par suņa īpašnieku pirmo reizi. LŠ var izaugt par brīnišķīgu ģimenes suni, bet jāsaprot, ka suņa ir DAUDZ un darba ir DAUDZ!!! (kuces sver no 45 līdz 55 kg, suņi no 60 līdz 80 kg). Ja neesiet gatavi veltīt vismaz divus gadus sava LŠ socializācijai un apmācībai, tas, visdrīzāk, nebūs jums piemērots suns. Pajautājiet sev, vai esat fiziski spējīgs tikt galā ar lielu, spēcīgu, enerģijas pārpilnu suni, kurš būs sarežģīti audzējams un apmācāms ar pacietību. Vai jūs varēsiet pateikt stingru  “nedrīkst” dažādās situācijās un būt vienmēr konsekvents, situācijai atkārtojoties? Vai jūs izturēsities iecietīgi pret lielu suni, kurš dzerot dažkārt izlej daudz ūdens un ar slapjām lūpām priecīgs pieskriem sabužināties? LŠ mēdz “runāt” ar  dziļu, pieaugošu, skaļu rējienu, ar nelielu iesmilkstēšanās piesitienu. Tas var nobiedēt kādu, kurš nepazīst jūsu suni. Esiet gatavs tam, ka jūsu LŠ ries ikreiz, kad vēlēsies jums paziņot, ka kaut kas notiek. Bez iemesla gan LŠ neries!

Lai gan LŠ nav hiperaktīvi, viņiem ir milzīga gan fiziskā, gan garīgā enerģija, kas vislabāk tiks aprobēta, ja būs "darbs", kas jādara... un tas būs darbs, kurā būsiet iesaistīti arī jūs, neatkarīgi no tā, vai tas ir paklausības treniņš, pārgājieni, ganīšana vai vienkāršas ikdienas pastaigas. Vai esiet tam gatavi?

LŠ lēni nobriest gan garīgi, gan fiziski. Neskatoties uz spēcīgo ķermiņa uzbūvi, LŠ būs diezgan trausls un viegli ievainojams augšanas periodā vismaz līdz 1,5 gadiem. Šī īpatnība ir ģenētiski determinēta un to nosaka lēnā locītavu attīstība un kaulu augšanas zonu vēlā nobriešana. Šajā periodā suņa ķermeņa skeleto-muskulārajā sistēmā ir izteikts disbalanss. Līdz 1,5 gadiem rūpīgi jāizvērtē fizisko aktivitāšu apjoms un intensitāte, un mājās jārada droša un suņa attīstību veicinoša vide. Vai esiet gatavi šīm grūtībām?

LŠ ir šķirne ar iespējamām veselības problēmām, kuru ārstēšana var būt dārga un, nereti, sirdi plosoša, un emocionāli smaga. Papildus nosacīti raksturīgajām lielo šķirņu slimībām (piemēram, gūžas displāzija, elkoņa displāzija, pleca locītavas displāzija, kuņģa un liesas samešanās) šķirnē ir arī sastopama idiopātiskā epilepsija, kas var būt suņa dzīves kvalitātei  postoša. Kucēm var būt urīna nesaturēšana kā juniora vecuma sindroms, vai seniora vecuma sindroms, to parasti var ārstēt ar zālēm. LŠ var būt “jūtīgs vēders”. Pat blusu un ērču profilakses līdzekļi un sirdstārpu zāles būs dārgākas, jo LŠ pieder lielajiem/milzu šķirņu suņiem.

 

Cik lielu darbu, pacietību un rūpību veltīsiet savam LŠ līdz divu gadu vecumam, tik brīnišķīga, kvalitatīva un pozitīvi pārsteidzoša būs dzīve blakus pieaugušam sunim. Jūs iegūsiet fantastisku ģimenes locekli, kas liks aizdomāties - kā jūs varējāt dzīvot bez LŠ. Patiesībā, nebrīnieties, ja pēc laika jūsu mājās jau būs vairāk kā viens LŠ!

 

SOCIALIZĀCIJA – būtisks kucēna aprūpes elements.

Ko saprotam ar vārdu socializāciju? Vienkārši sakot, tas ir process, kurā suņi mācās iziet sabiedrībā, adekvāti reaģēt uz viņuprāt dīvainiem cilvēkiem, citiem suņiem, mājdzīvniekiem, priekšmetiem un situācijām, izmantojot pozitīvu pieredzi. Tas ir vissvarīgākais pamatelements, kas nepieciešams, lai izaudzinātu un apmācītu laimīgu, pašpārliecinātu LŠ. LŠ, pat vairāk nekā daudzām citām šķirnēm, pirmajos divos dzīves gados nepieciešama rūpīga un pastāvīga socializācija. Kā universāls fermas suns, LŠ tika audzēts, lai būtu modrs un piesardzīgs... tas ir ierakstīts viņa DNS. Nav nekas neparasts, ka suns rej uz visu, kas viņiem ir jauns vai nepierasts... un tas var būt jebkas, sākot no atkritumu tvertni, kura iepriekšējā dienā tur nebija, nepazīstami cilvēki, cilvēki uz skrituļdēļiem un velosipēdi, patiesībā -  gandrīz jebkas, pie kā suns nav pieradis.

 

Socializācija sākas jau kucēnu kastē, no brīža, kad acis un ausis ir atvērušās. Kā audzētājs, es pastāvīgi piedāvāju kucēniem jaunas un dažādas situācijas, skaņas un trokšņus, braucu kopā ar viņiem automašīnā, pēc iespējas drošākā veidā vedu viņus ārpus mājas jau 4 nedēļu vecumā un cenšamies satikt pēc iespējas vairāk sevešu cilvēku. Kucēniem tiek piedāvātas jaunas un neparastas virsmas. Kopumā, cenšos šūpot viņu pasauli, cik vien iespējams. Tomēr, tāpat kā visi suņi, LŠ pirmajos divos dzīves gados piedzīvo baiļu periodus, tādēļ jaunajiem īpašniekiem jāturpina socializācija līdz pieauguša suņa vecumam.

Būtiski, lai socializācija būtu saistīta ar pozitīvu pieredzi. Tāpēc jūsu darbībām ir  jābūt saskaņotām ar suņa izjūtām, jāparedz situācija vienu soli uz priekšu un jābūt gatavam baiļu reakciju pārvērst pozitīvā pieredzē, nekādā gadījumā nepastiprinot baiļu reakciju. Piemēram, ja jūsu kucēns bailīgi reaģē uz liela auguma vīrieti, nesakiet mierinošos vārdus: “Viss ir kārtībā”. Tā vietā ignorējiet kucēna reakciju un mierīgi pieejiet pie cilvēka tā, it kā viņš būtu vecs draugs, lai ļautu kucēnam IZJUST, ka viss ir kārtībā. Pajautājiet, varbūt svešinieks ir ar mieru iedot kārumu kucēnam. Ja kucēns atslābst un pieņem kārumu – urrā - jūs esiet uzvarējis!  Atkārtotas situācijas gadījumā, viņš iemācīsies nolasīt jūsu norādes... ja jums labi izdosies pārvaldīt situāciju, arī kucēns to izdarīs. Jāatceras - gardumiem vienmēr jābūt kabatā vismaz pirmo LŠ dzīves gadu! LŠ ir motivēti uz kārumiem, un, šādi stimulējot savu kucēnu katru reizi, kad viņam ir pozitīva, atbilstoša reakcija uz jaunu pieredzi, rezultātā iegūsiet adekvātu uzvedību.

 

SADARBĪBA - jaunas prasmes

Atvedot mājās kucēnu, jums būs jāmācās jauna valoda. Vai jūs ziniet, ka suns runā? Tas ne vienmēr ir verbāli! Lai gan LŠ ir runātāji, ķermeņa valoda ir galvenais veids, kā suņi sazinās. Lai izveidotu ciešas attiecības ar savu LŠ, jums būs jāapgūst viņa valoda. Jāiemācās lasīt suņu ķermeņa valoda!  Ja jūs nesapratīsiet, ko jūsu suns mēģina pateikt, kā jūs veiksmīgi komunicēsiet un kā izveidosiet sadarbības saites?  Piemēram, astes vicināšanai ir dažādas nozīmes, atkarībā no vicināšanas intensitātes, novietojuma. Iemācieties lasīt, ko saka suņa ausu pozīcijas. LŠ ir smaidoši suņi, bet smaidam arī var būt daudz dažādas nianses! LŠ mīmika ir

neticami izteiksmīga. LŠ pateiks, ko domā un jūt, bet jums jāprot to nolasīt! Ja jūs sapratīsiet viņa valodu, ieskaitot visas nianses, jūs spēsiet paredzēt suņa uzvedību un izprast viņa sajūtas.

 

LŠ nav viegli sabalansēt sevī lielo intelektu, bērnišķīgo uzvedību un ģenētiskos darba suņa instinktus. LŠ ir drosmīgs suns, kurš uzdrīkstas reaģēt, pie tam, pēc savas lietu izpratnes, kas gan, jāatzīmē, ir pārsteidzoša! LŠ ir suns, kas nevilcinoties pārkāps pieklājības noteikumus. Pirmajos divos gados būs daudz jūsu autoritātes un pacietības "pārbaudīšanas" situācijas. LŠ noteikti ir vajadzīgs psiholoģiski spēcīgs un atbildīgs saimnieks, kurš veltīs laiku socializācijai un pamata paklausības apmācībai. LŠ nosūtīšana pie trenera nav ieteicama un ilgtermiņā nebūs efektīva, jo tas padarīs svešinieku par jūsu suņa līderi, bet nekādā veidā nenostiprinās jūsu līderpozīcijas mājās.

 

Līderības iedibināšana ir daudz vienkāršāka, izmantojot "Nekas dzīvē nav bezmaksas" pieeju LŠ audzināšanai un apmācībai, lai jūsu LŠ nopelnītu privilēģijas. Uz atlīdzību balstītā apmācības pieeja liks jūsu LŠ koncentrēties uz jums kā visu labo un patīkamo lietu nodrošinātāju. LŠ ir vajadzīgi darba uzdevumi un noguris LŠ ir apmācāmāks LŠ. Pajūga vilkšana, pastaigas, paklausības treniņš, viss, ko varat iemācīt savam sunim — pat ja tas ir tikai sīks triks, vai piecu minūšu gaidīšana pirms vakariņām — tas viss LŠ izpratnē ir darbs.

 

Bieži tiek radīts nepareizs priekšstats, ka LŠ būtībā ir liels trīskrāsains labradors. Tas noteikti tā nav! LŠ ir neatkarīgi domājoši un, atšķirībā no labradora, viņu dabiskā vēlme iepriecināt sevi ir spēcīgāka nekā viņu vēlme izpatikt jums. LŠ būs piesardzīgāki pret svešiniekiem kā labradori. LŠ ir lielāki un fiziski jaudīgāki. Labradori jau piedzimst ar “mīkstu muti”. LŠ ir spēcīga gan ganāmpulka, gan medījuma izpratne un daudziem patīk dzenāt kustīgus priekšmetus, svešus kaķus un putnus. LŠ kucēniem jāmāca sakodiena kavēšana un mīkstināšana. Kopumā, LŠ ietiepīgāk un lēnāk pakļaujas komandām, un šiem suņiem nepieciešams laiks un saimnieka pacietība, lai labi apgūtu uzdevumus, īpaši pirmajos divos dzīves gados. Bieži smejamies, ka LŠ ir selektīvā dzirde, viņi vienkārši izliekas, ka nedzird to, ko negrib dzirdēt! Tas atkal ir pārbaudījums jūsu līderpozīcijām. Esiet pacietīgi, neatlaidīgi un neskopojieties ar pelnītām uzslavām!

Raugoties no LŠ skatupunkta – ģimene ir viņa bars. Baram nepieciešams līderis! Ja ģimenes locekļi, tajā skaitā bērni, LŠ apliecina savu dominējošo stāvokli, sunim nav izvēles. Patiesībā jūsu LŠ jūtas ērtāk, atrodoties pakļautībā, nevis dominējošā stāvoklī, viņam nav jāuzņemas pilna atbildība par baru. Vispārzināms fakts, ka mazāk pienākumu rada relaksētākas sajūtas, mazina stresu. Kļūstot par bara līderi, jūs demonstrējiet, ka sunim nav jāuztraucas, viņš var paļauties uz jums un tas neiedragās viņa pašapziņu. Jums būs laimīgāks suns!

 

LŠ jāiemāca saprast arī to, kāda uzvedība nav pieņemama un kad viņi ir pārkāpuši robežu. Tomēr nepārtraukts skarbu aizrādījumu režīms nekad nebūs efektīvs ar LŠ un, iespējams, tikai saasinās cīņu starp jums un suni un jūs nekad neuzvarēsiet.

Apmācīti un socializēti LŠ pieaugušā vecumā nav destruktīvi. Bet līdz tam ir jāizaug! Kā kucēni viņi, visdrīzāk, centīsies košļāt kokus, akmeņus, kurpes - visu, ko var atrast un iebāzt mutē. Tas attiecas arī uz jūsu rokām, potītēm un bikšu galiem! Viņiem ir dabiska tieksme medīt un LŠ kucēna vecumā var būt ļoti aktīvi darbībās ar muti un zobiem. Tādēļ, ja doma, ka kucēns saplēsīs jūsu mīļākās bikses, šķiet šausminoša, ielieciet šīs bikses uz gadu skapī.

 

ŠVEICIEŠI UN BĒRNI

LŠ lieliski saprotas ar bērniem, bet šo līdzsvaru var sasniegts tikai ar konsekventu LŠ apmācību, kā arī jūsu bērnu apmācību un izglītošanu par dzīvi ģimenē ar suni. LŠ un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības. Ņemot vērā LŠ robusto izmēru un aktīvo raksturu, suns var viegli netīšām apgāzt bērnu. Jūsu LŠ nav aukle.

Ņemiet līdzi savus bērnus, kad ciemojieties pie audzētāja vai apmeklējiet kādus pasākumus, kur paredzēta tikšanās ar LŠ un skatieties, kā bērni reaģē un kā reaģē suņi.

Ja jums ir mazi bērni, padomājiet par to, vai jums būs laiks, ko veltīt LŠ kucēnam. Tas būs tā, it kā piedzimtu vēl viens bērns – vismaz pirmajos astoņpadsmit kucēna dzīves mēnešos. Jāņem vērā arī jūsu bērnu paradumi un uzvedības modeļi. Vai viņi spēs saglabā mieru un cieņpilni izturēties pret lieliem, reizēm trakulīgiem suņiem? Vai bērni spēs apzināties iespējamās sekas, ko var radīt viņu neatbilstošā uzvedība attiecībā uz lielu suni? Vai viņi spēs efektīvi nostiprināt paši savu pozīciju virs suņa ģimenes barā?

Pieauguši LŠ būs brīnumaini fantastiski ģimenes locekļi, taču viņi tādi nekļūs bez jūsu smaga darba!

 

DARBA SUNS

GANĪŠANA

Kā daļa no viņu "universālā lauku suņa" pienākumiem un daudzajiem uzdevumiem fermā bija lopu ganīšana un dzīšana. LŠ joprojām ir spēcīgs ganīšanas instinkts. Es biju apstulbusi, kad mani suņi, ieraugot aitas, gandrīz uzreiz zināja, kas jādara, bez teikšanas. Tā bija perfekta instinktu demonstrēšan! Šeit arī atbilde, kāpēc LŠ ķer manas bikšu staras un jakas piedurknes, kad ārā, skrienam un spēlējamies.

 

PĀRGĀJIENI AR MUGURSOMĀM

Ir pieejamas speciālas mugursomas, kurās suns nes kravu. Krava var būt, apmēram 20% no suņa ķermeņa svara.

 

VILKŠANA

Vēsturiski ratu vilkšana bija LŠ galvenais darbs. Mūsdienās LŠ saimnieki izmanto ratu vilkšanu kopā ar saviem suņiem vairāk kā izklaidi un atpūtu, velkot ratus parādēs, vizinot bērnus, vai vienkārši vedot malku apkārt īpašumam. Amerikā ir populāra ratu vilkšana tandēmā ar citu suni.